Fra hav til tallerken
Kom på besøg og oplev vores fantastiske køkken fremtrylle fiskeretter af den højeste kaliber! Hotellet ligger under en kilometer fra havet, så det er lige før fiskene selv hopper op på tallerkenen.
Ved ankomst bliver I modtaget af vores skønne personale, som har en dejlig kop varm kaffe og kage klar til jer. Når mørket falder på, kan i gælde jer til en dejlig middag.
Den lille pakke:
Den store pakke:
Om dagen har I rig mulighed for at opleve den barske og smukke natur ved Nationalpark Thy og Vesterhavet. Her kan i blive blæst igennem og samle appetit til om aften.
Vel tilbage på hotellet kan I slappe af i hotellets rolige omgivelser eller fx. lade jer varme i saunaen. Som gæst på hotellet har I fri adgang til vores swimmingpool og sauna.
Montra Hotel Hanstholm ligger smukt placeret ved Vesterhavet med Nationalpark Thy lige rundt om hjørnet. Vores 4-stjernede hotel er omgivet af majestætisk natur, som du kan opleve på nærmeste hold, f.eks. til fods eller på cykel.
Med kort afstand til bl.a. Cold Hawaii i Klitmøller og nationalparken på over 4000 hektar, har du her rige muligheder for dagsture i naturens tegn. Her mærker vi vindens og vandets kræfter dagligt. Det er fantastisk – det skal opleves!
Er du historisk interesseret, finder du i umiddelbar nærhed af hotellet bl.a. Bunkermuseum Hanstholm med fascinerende udstillinger og naturligvis masser af gamle bunkere langs kysten. Her er du også tæt på Danmarks største testcenter for vindmøller.
Vi har moderne og luksuriøse faciliteter, der kan dække alle de behov, du måtte have. Hvad end du kommer til Hanstholm i privat eller professionelt øjemed, finder du komfortable og velindrettede værelser, en dejlig restaurant, moderne møde- og konferencefaciliteter, swimmingpool og sauna, minigolf, en spændende eventkalender og meget mere.
Montra Hotel Hanstholm har 69 komfortable hotelværelser og 7 anneksværelser. Alle værelser har eget bad og toilet, tv og gratis wi-fi. Størstedelen af værelserne har egen altan eller terrasse, der vender mod rolige naturomgivelser. Alle værelser er desuden indrettet med kvalitetssenge. På enkeltværelserne måler sengene 140 x 200 cm, og på dobbeltværelserne måler de 180 x 200 cm. Derudover er der mulighed for at bestille ekstra opredning til 2 personer på sovesofaer.
Derudover er kæledyr også velkomne på udvalgte værelser mod et mindre tillæg.
Når du overnatter hos os, er dejlig morgenmad i vores restaurant altid med i prisen.
Montra Hotels udsteder gavekort i alle prisklasser til alle formål. Gavekortet kan købes online og indløses til et væld af oplevelser eller ophold på et af vores hoteller.
Du har mulighed for at købe et gavekort til et bestemt Montra Hotel eller et gavekort, der kan indløses på et valgfrit Montra Hotel efter modtagerens eget ønske.
Du kan printe gavekortet selv, eller vi kan sende gavekortet direkte til modtageren.
Du er altid velkommen til at kontakte os med spørgsmål omkring vores oplevelsesgavekort.
Se, hvilke fantastiske musikoplevelser og berigende foredrag, du kan opleve hos os i den kommende tid! Som en del af en hotelfamilie på fire hoteller, er der rig mulighed for at få fantastiske oplevelser i det jyske.
God fornøjelse!