Velkommen til det perfekte hotel

Hvidt bord med en kop kaffe og et udsnit af Børsen Avis, hvor der er tegnet en cirkel rundt om Montra Hotel Sabro Kro som et ud af flere perfekte steder

En del af hotel.com's 1% bedste hoteller

Milliarder af data fra gæsteoplevelser verden over er blevet samlet af hotels.com – og det har resulteret i, at de har givet os titlen som 1 ud af 700 ‘Perfekte Steder’ i hele verden.

Denne anerkendelse er anderledes end de klassiske anmeldelser. Den tager nemlig højde for mange flere parametre baseret på milliarder af data. ‘Perfekte Steder’ skal, ifølge Melanie Fish, VP for Global PR hos hotels.com, give rejsende nem adgang til at “finde de bedste hoteller over hele kloden.”

At være fremhævet som et hotel, der giver sine gæster ekstraordinære oplevelser, er vi ganske stolte af.

Kun 19 andre danske hoteller er på listen over de 700 ‘Perfekte Steder’ i hele verden.

Vil du opleve et ‘perfekt hotel’?

Glade gæster er en stolt tradition

Gruppebillede af medarbejderne på Montra Hotel Sabro Kro, der står foran hotellets røde murstensfacade i deres uniformer. Med stiindgang på venstre side og store krukker med forårsblomster på højre side.

Her på Montra Hotel Sabro Kro er “glade gæster” til stadighed en stolt tradition:

“Vi er stolte af at få en titel som denne – det er en stor anerkendelse, som giver genklang på hele hotellet. Og så er det et stort skulderklap til alle vores medarbejdere, der altid yder deres ypperste for at give vores gæster fantastiske oplevelser,” siger René Birk Salomonsson, hotelchef på Montra Hotel Sabro Kro.

Han tilføjer, “Det er ikke hver dag, man får Børsen ind ad døren og opdager, at vi fremgår som ‘det perfekte hotel’ – så det er absolut ganske særligt.”

Det siger vores gæster

Gode værelser, venligt personale super service. Lækre anretninger i restauranten. Gode arrangementer såsom intim koncerter, i vores tilfælde Back to Back, en helt igennem fantastisk oplevelse.

– Jens Ø., oktober 2024

Fantastisk sted, med en masse fin kunst rundt på hele hotellet. Personalet meget søde og hjælpsomme. Kan på det varmeste anbefale stedet.

– Lis E., marts 2025

Fantastisk oplevelse fra en kørestol. Jeg var til koncert med Henning Stærk på Sabro kro, inklusive en tre retters menu. (…) Vi fik en fantastisk behandling og en veltilberedt og velsmagende menu, og senere blev jeg eskorteret til forreste række, hvor man havde sikret en plads til mig og min kørestol. Herfra fulgte nu en stærk koncertoplevelse med rock og rul fra Henning Stærk i topform! Endelig skal nævnes de fine parkerings- og handicaptoilettet! Tusind tak for den skønne til de unge og dygtige personale! Ren livskvalitet!👏🏻 Fem funklende stjerner!

– Per B.N., marts 2025

Aktuelle tilbud og oplevelser